Orkestar mladih glazbenika otvara sezonu koncertom u Kinu SC
U nedjelju, 6. listopada 2024., s početkom u 19:30, Orkestar mladih glazbenika otvorit će još jednu koncertnu sezonu svečanim koncertom u Kinu SC Savska 25). Orkestar, koji čine mahom studenti glazbe, djeluje već niz godina te njegove koncertne sezone nisu nepoznate zagrebačkoj publici. Ovoga puta na koncertu će nastupiti mlada violončelistica Karla Milićević, a izvedbom će ravnati šef dirigent Orkestra maestro Matija Fortuna.
Koncert je organiziran u suradnji sa Studentskim centrom u Zagrebu. Ulaz je besplatan.
Glazbeni odabir ovogodišnjeg otvorenja sezone zasigurno će odgovarati mnogim ljubiteljima klasične glazbe, kako onima s manje iskustva, tako i onima s istančanim uhom. U prvom dijelu koncerta moći ćete uživati u notama romantičarskog Koncerta za violončelo i orkestar Roberta Schumanna, dok u drugom dijelu slijedi izvođenje popularne Mozartove Praške simfonije, koja je za ono vrijeme imala neobično veliku instrumentaciju i u kojoj je skladatelj po prvi put upotrijebio klarinet.
ORKESTAR MLADIH GLAZBENIKA
MATIJA FORTUNA, dirigent
KARLA MILIĆEVIĆ, violončelo
PROGRAM:
Robert Schumann: Koncert za violončelo i orkestar, op. 129
I. Nicht zu schnell
II. Langsam
III. Sehr lebhaft
Wolfgang Amadeus Mozart: Simfonija br. 31 u D-duru, K.297/300a, „Pariška“
I. Allegro assai
II. Andante
III. Allegro
Orkestar mladih glazbenika osnovan je 2017. godine (tada u sklopu Organizacije mladih glazbenika) na inicijativu studenata Muzičke akademije u Zagrebu, s ciljem promicanja i razvitka klasične glazbe te njegovanja glazbene kulturne baštine, posebice među mladima. Postojanje udruge i sve aktivnosti planirane su i organizirane od samih članova udruge. Orkestar je tijekom godina ostvario nastupe u koncertnim dvoranama i drugim prostorima u Zagrebu, Varaždinu, Pregradi, Šibeniku, Tribunju, Makarskoj, Podgori, Prelogu, Štrigovi, Križevcima, Korčuli, Požegi, Rabu te je do sada realizirano preko četrdeset projekata. U rujnu 2022. godine Orkestru je pripala čast nastupiti u Berlinu povodom 30. godišnjice uspostave diplomatskih odnosa Hrvatske i Njemačke. Od nagrada vrijedi istaknuti suradnju orkestra s Varaždinskim HNK u izvođenju monodramske opere Dnevnik Anne Frank koja je dobitnik nagrade Judita za najbolje glazbeno ostvarenje na 67. Splitskom ljetu. Orkestar surađuje s domaćim i svjetski priznatim glazbenicima poput Evelin Novak, Matije Mejića, Martine Menegoni, Mateja Predojevića Petrića i drugih. U travnju 2024. godine ostvaruje suradnju s maestrom Valentinom Egelom i mladom violinisticom Sueye Park. Od 2021. godine šef dirigent Orkestra je maestro Matija Fortuna.
Matija Fortuna (6. prosinca 1985.) diplomirao je Glazbenu teoriju na Muzičkoj akademiji Sveučilišta u Zagrebu 2009. godine pod mentorstvom prof. Berislava Šipuša. U listopadu 2011. diplomirao je i Orkestralno dirigiranje u klasi prof. Vjekoslava Šuteja i Uroša Lajovica. U okviru Erasmus programa za razmjenu studenata, 5. godinu studija dirigiranja proveo je na Akademiji za glazbu i scensku umjetnost u Beču, gdje je 2013. završio i poslijediplomski studij dirigiranja u klasi prof. Uroša Lajovica. Od 2012. do 2014. kao umjetnički suradnik dirigira i priprema projekte na Akademiji za glazbu i scensku umjetnost u Beču. Godine 2015. Matija Fortuna bio je polufinalist međunarodnog dirigentskog natjecanja „Lovro von Matačić“. Od prosinca 2015. zaposlen je na Muzičkoj akademiji Sveučilišta u Zagrebu na Odsjeku za dirigiranje, harfu i udaraljke, najprije kao asistent, a od 2021. kao docent. U dosadašnjoj karijeri ostvario je niz nastupa sa Zagrebačkom filharmonijom, Varaždinskim komornim orkestrom, Hrvatskim komornim orkestrom i Zadarskim komornim orkestrom. Osim toga, surađivao je i sa Simfonijskim orkestrom, zborom, tamburaškim orkestrom HRT-a te sa opernim kućama – Hrvatskim narodnim kazalištem u Zagrebu i Rijeci, Slovenskim narodnim gledališčem u Mariboru i dr. Od rujna 2023. godine Matija je umjetnički voditelj tamburaškog orkestra HRT-a, a od rujna 2021. šef dirigent Orkestra mladih glazbenika.
Violončelistica Karla Milićević (Split, 2002.) svoje temeljno glazbeno obrazovanje stekla je u Glazbenoj školi Blagoje Bersa u Zadru, u klasi prof. Lidije Ledinić. Godine 2021. počinje studirati na Muzičkoj akademiji u Zagrebu u klasi prof. Krešimira Lazara. Njezine prve uspjehe krase nagrade s međunarodnih natjecanja, od kojih ističe: I. nagradu na Međunarodnom natjecanju Daleki akordi 2015., II. nagradu na Međunarodnom natjecanju Antonio Janigro 2016. i III. nagradu na Međunarodnom natjecanju Rudolf Matz 2021. godine. U godini 2024. jedan je od laureata 12. hrvatskog natjecanja mladih glazbenih umjetnika Papandopulo i Međunarodnog natjecanja Musica Goritiensis (Italija). Godine 2017. odabrana je i nagrađena za mladu i nadarenu umjetnicu od strane Lions kluba. Osvojila je I. nagradu i „Grand prize“ na New York Classical Music Competition u lipnju 2024. Redovito održava solističke nastupe i koncerte. Tijekom obrazovanja usavršavala se na majstorskim tečajevima uglednih violončelista i pedagoga. Redovito nastupa kao članica Zadarskog komornog orkestra te sa svojim kolegama njeguje i komorno muziciranje u sklopu klavirskog trija i gudačkog kvarteta. Dobitnica je Oskara znanja Agencije za odgoj i obrazovanje u lipnju 2024. godine. Ove akademske godine sudjeluje u Erasmus+ kombiniranom intenzivnom programu pod nazivom “The invisible sound” kao članica klavirskog kvarteta održavajući niz koncerata u Valenciji (Španjolska) pod mentorstvom prof. Pavla Zajceva. Od 2022. godine djeluje kao članica Orkestra mladih glazbenika u sklopu kojega redovito nastupa.