apap EU kulture programme

Kultura promjene | 25. Listopad 2014. u 17:51

Radionica Dirty Electronics: Jaram

Radiona.org poziva sve zainteresirane na radionicu izrade elektroničkog glazbenog instrumenta 'Jaram' pod vodstvom britanskog glazbenika i kompozitora Johna Richardsa poznatog i pod imenom Dirty Electronics koja će se održati 22. i 23. studenoga u galeriji G-MK. Nastup Johna Richardsa  s polaznicima radionice održat će se 23. studenoga s početkom u 21 sat u MM dvorani Studentskog centra u Zagrebu.

Radionica Dirty Electronics: Jaram dio je godišnjeg edukativnog i umjetničkog programa Radione, koji se od 28. listopada počinje održavati kao rezidencijalni program u sklopu galerije G-MK, dok je koncert u MM dvorani partnerski projekt s Muzičkim salonom Kulture promjene.

O radionici:
Jaram istražuje teme fizičkog rada i ugnjetavanja, bezvrijednosti i posredne instrumentalne strategije i utjelovljenje elektroničkog zvuka. Instrument se sastoji od bakrene zavojnice omotane oko tube s magnetima. Izvođač je stoga spojen na tubu koja predstavlja i zauzima poziciju jarma. Pokret je stoga namjerno ograničen i 'sviranje' instrumenta moguće je kroz pomicanje yoke-a tako da magneti prolaze kroz tubu i zavojnicu kreirajući struju za DIY analogni ritmički sintesajzer. Kratki analogni ritmički zvukovi srastaju u ogromni tjelesno-zvučni performans. Polaznici će također moći modificirati električni krug sa svrhom samostalnog korištenja analognog ritamskog sintesajzera s okidačima i pad-ovima.

O voditelju:
Od 2013. godine John Richards istražuje ideju pod nazivom 'Dirty Electronics' kojom se fokusira na dijeljena iskustva, rituale, geste, pokret kroz socijalnu interakciju, glazbu i elektorniku. U projektu Dirty Electronics proces i izvedba su neodvojivo povezani. 'Performans' započinje u trenutku osmišljavanja instrumenata na radnom stolu i proširuje se na scenu kroz igru i istraživanje samih tih instrumenata.

John Richards osnivač je i projekta Dirty Electronics Ensemble koju čini velika grupa čiji su članovi najčešće polaznici njegovih radionica diljem svijeta. Radionica zauzima centralno mjesto ovog ansambla i svih sudionici moraju sami izraditi svoje instrumente za performans. U 2008. godini grupa je izvodila glazbene komade posebno komponiranih za njih, među njima japanski noise umjetnici Merzbow, Pauline Oliveros, Howard Skempton (osnivač Scratch Orchestra) i Gabriel Prokofiev. Richards također do sada surađuje i s Rolfom Gehlhaarom (izvornim članom Stockhausen  grupe), improvizatorom Keithom Roweom i kompozitoricom Annom Meredith. Radionice i performansi s Dirty Electronics do sada je realizirao u međunarodno etabliranim prostorima i institucijama, te festivalima poput The Queen Elizabeth Hall, Southbank Centre (London), FutureEverything (Manchester), Short Circuit Festival, the Roundhouse (London), Sonar (Barcelona), Zentrum fur  Kunst und Medientechnologie-ZKM (Karlsruhe), Institute of Contemporary Arts – ICA (London), Tokyo University of the Arts (Japan), and IRCAM (Pariz).

Web: dirtyelectronics.org
Wiki: http://en.wikipedia.org/wiki/John_Richards_%28musician%29

Datum: 22. i 23. studenoga 2014., od 12 do 18 sati.
Broj polaznika: 10 max
Ciljana publika: učenici, studenti, umjetnici, wanna be hakeri, dizajneri, programeri, DIY entuzijasti, glazbenici, ljudi svih dobi i profesija.
Prijave za sudjelovanje primaju se do četvrtka, 16.11.2014., u ponoć, na e-mail: radiona.org@gmail.com. Polaznici se mole da napišu nekoliko rečenica o sebi i zašto žele sudjelovati na radionici.
Kotizacija: 100kn članovi Radione, nezaposleni, učenici, srednjoškolci, studenti, umirovljenici / 150kn zaposleni
Polaznicima će biti osiguran sav materijal i alati za rad, te će svoj instrument moći ponijeti kući.

Plaćanje radionice iste obavljate na sljedeći način:
– općom uplatnicom (poštom ili e-bankarstvom)
– pod platitelj upišite svoje podatke (ime, prezime i adresu)
– pod primatelj upišite Udruga za razvoj ‘uradi sam’ kulture – Radiona, Kozjačka 41, 10 090 Zagreb
–  na račun: IBAN: HR2123600001102369684
– opis plaćanja: uvijek navedite naziv radionice (Radionica ‘Dirty Electronics: Jaram’)
– kopiju uplatnice donosite prvi dan radionice i predajete voditelju radionice

Web: