apap EU kulture programme

Kultura promjene | 21. Veljača 2017. u 10:17

Prijavite se na radionicu Zajedničko pisanje po noći

Zajedničko pisanje po noći, radionica u sklopu kongresa i izložbe Odgajanje budućnosti, odvijat će se u noći s petka (24. veljače) na subotu (25. veljače) između 3 i 4h ujutro – u najtamnijem, najtmurnijem, najmisterioznijem dijelu noći; majke bdiju nad novorođenčadi, nove bebe se rađaju.

Svi će pisci u ovo određeno vrijeme „biti zajedno“ u individualnoj aktivnost pisanja. Instrukcije za sudjelovanje bit će poslane svima zainteresiranima, prije spavanja, u četvrtak navečer. Svi koji su sudjelovali u noćnom eksperimentu zajedničkog pisanja, imat će priliku podijeliti svoje doživljaje, pročitati neke dijelove teksta koji su napisali te sudjelovati u daljnjim kratkim vježbama radionice za majčinsko pisanje, pisanje ograničeno vremenom i brigama za djecu na sastanku u subotu popodne, 25. veljače.

Rok prijave: 24. veljače 2017. Broj polaznika: neograničen.

Molimo da svoje prijave naslova “Noćno pisanje” te podacima (ime i prezime, kontakt telefon i e-mail adresu) šaljete na e-mail adresu galerija@sczg.hr.

Voditeljica radionice je Lena Šimić.

"The Hour of the Wolf is the hour between night and dawn. It is the hour when most people die, when sleep is deepest, when nightmares are most real. It is the hour when the sleepless are haunted by their deepest fear, when ghosts and demons are most powerful. The Hour of the Wolf is also the hour when most children are born." Ingmar Bergman on The Hour of the Wolf film

Dr. art. Lena Šimić, izv. prof. rođena je 1974. u Dubrovniku (HR), a danas živi i radi u Liverpoolu (UK). Studirala je na Vysoká škola múzických umení (The Academy of Performing Arts) u Bratislavi, (SK) od 1994. – 1999. i na London Academy of Performing Arts (UK) od 1997. – 1998. Doktorirala je kazališne studije na Lancaster University, 2007. doktorskim radom  (De)identifikacija ženskih arhetipa u umjetnosti performansa ((Dis)Identifying Female Archetypes in Live Art).

Lena Šimić majka je četiri dječaka, umjetnica performansa, pedagoginja i profesorica. Izvanredna je profesorica na Edge Hill University (UK). Suorganizatorica je Instituta za umjetnost i praksu neposluha kod kuće (Institute for the Art and Practice of Dissent at Home) umjetničke aktivističke inicijative koju u svojem domu u Liverpoolu vodi u suradnji sa svojom obitelji. Njezina umjetnička praksa o majčinstvu uključuje: Four Boys (for Beuys) (Četiri dječaka (za Beuysa)) (2016.), umjetničku aktivističku knjigu; Zapisi petkom: dokument o porodiljnom dopustu (Friday Records: A Document of Maternity Leave) (2014.), blog; Full Term (Puni termin) (s Julieann O'Malley, 2014.), kratki video film; sudionica je umjetničko – majčinskog projekta u formi bloga Jaje, maternica, glava i mjesec (the Egg the Womb the Head and the Moon) (2013./2014.); majka i sin: to zaista zvuči tužno (mother & son: that just sounds really sad) (s Nealom Andersonom, 25 SG, 2011.) umjetnička rezidencija i performans; Sid Jonah Anderson od Lene Šimić (Sid Jonah Anderson by Lena Simic) (sa Sidom Jonahom Andersonom, MAP Live, Carlisle, 2008.) performans; Kontemplativno vrijeme: dokument o porodiljnom dopustu (Contemplation Time: a Document of Maternity Leave) (2007./2008.) i Medea/majčina odjeća (Medea/Mothers’ Clothes) (Bluecoat Arts Centre, Liverpool, 2004.).

Lena Šimić izvodila je performanse na brojnim festivalima (npr. the Bluecoat, Contact, Arnolfini, Artsadmin, Nuffield Theatre, Chapter Arts Centre, emergency, National Review of Live Art, Hazard). Objavila je pet umjetničkih knjiga: Pitanja majčinstva i druge sestre (Maternal Matters and Other Sisters) (2009.), Krv i zemlja: uvijek smo se trebali sresti (Blood and Soil: we were always meant to meet...) (2011.), Pet 2008. – 2012. (Five 2008 – 2012) (2014.), Ansambl majki i beba: priručnik (The Mums and Babies Ensemble: A Manual) (2015.) i Četiri dječaka (za Beuysa) (Four Boys (for Beuys)) (2015). Lena Šimić svoju je umjetničku i istraživačku praksu predstavila u brojnim akademskim časopisima (Performance Research, Contemporary Theatre Review, n.paradoxa, RiDE, Feminist Review, Studies in the Maternal), u poglavljima akademskih knjiga (Feminist Futures? Theatre, Performance, Theory – Palgrave Macmillan, (2006.), Intimacy: Across Visceral and Digital Performance – Palgrave Macmillan, (2012.),  Women, the Arts and Globalization – Manchester University Press, (2013.), Immigrant Protest: Politics, Aesthetics and Everyday Dissent – State University New York Press, (2014.)) i raznim sveučilištima uključujući University of Cambridge, Ohio State University, University of Bristol, Queen Mary, University of London, University of Manchester i Birkbeck, University of London.