Danas

Re-Imagine Europe

Kultura promjene | 11. Lipanj 2018. u 12:53

Ratovi stilova za kraj 4. sezone Kratkih slika

Kratke slike svoju četvrtu sezonu završavaju 14. lipnja u 19:30 u MM centru projekcijom kultnog dokumentarnog filma Ratovi stilova (Style Wars, r. Tony Silver, 1983.) koji donosi portret  njujorške ulične kulture ranih 80-ih, razvoja hip-hopa i grafita.

To je filmski zapis zlatnog doba mladenačke kreativnosti koja je eksplodirala iz grada u krizi. Film je uhvatio duh njujorških podzemnih željeznica koje su bile glavno igralište uličnih umjetnika, ali i bojno polje i spektakularno umjetničko platno. S druge strane bojišnice stajali su gradonačelnik Edward Koch i policija koji su mlade umjetnike svim snagama pokušali zaustaviti smatrajući ih najvećim vandalima.Tu su bili i MC-jevi, DJ-i i brojni drugi umjetnici koji su tresli grad novim zvukovima i novim pokretima koji su redefinirali breakdance kao izvedbenu umjetnost. Film je premijerno prikazan na festivalu u Sundanceu 1984. na kojem je i osvojio glavnu nagradu za najbolji dokumentarac. Originalno je snimljen na 16 mm vrpci, a 2011. je digitalno restauriran.

Nakon filma, povjesničarka umjetnosti Marta Kiš o filmu, grafitima, uličnoj umjetnosti  i stanju na današnjoj sceni razgovara s jednim od pionira i ikona hrvatskoga street arta Slavenom Kosanovićem Lunarom. Ulaz je besplatan.

Projekcija Ratova stilova ujedno je i dio festivala Velesajam kulture čiji je  ovogodišnji naglasak na street art umjetničkom izričaju koji se unutar Studentskog centra profilirao kao jedna od konstantnih točaka sastajanja kako umjetnika tako i publike.

Kratke slike su projekt posvećen inovativnim filmskim strujanjima, prateći tokove suvremene produkcije, ali i klasičnih ostvarenja koja su ostavila neizbrisiv trag na različite svjetske kinematografije. Program nastavljamo u rujnu, a u sezoni 2017./2018. kroz 4 programske cjeline prikazano je 69 filmova, od čega je 13 naslova premijerno prikazano u Hrvatskoj.

Ulaz na program je besplatan, a više informacija potražite na Facebook eventu https://goo.gl/TQmnLE i http://mmcentar.sczg.hr/